Standardní výbava konvenční pěchoty BA

Na začátek je nutno uvést, že dnes už je pojem pěšák úplně někde jinde než byl třeba v 80. letech, zvláště pak v britské armádě. Dnes již jsou téměř všechny jednotky "speciální" a každá má nějaké své zvláštní určení. V tomto článku je popsána běžná výbava těch "konvenčnějších" jednotek, i když výbava elitních jednotek (SAS, Parachute Regiment a další) se liší jen v maličkostech. Tento článek má přinést začátečníkům, kteří se snaží proniknout do problematiky britské armády, informace o té nejběžnější výbavě, která je vojákům vydávána. Článek je zaměřen na pěchotu, její prostředky a podpůrné prostředky pěchoty.

 

Ústroj britské armády

Uniforma Combat Soldier 95
Základem každé britské uniformy je DPM - čili Disruptive Pattern Materials (látky s rušivým vzorem), které bylo zavedeno roku 1969. Koncem 70. let se DPM stává standardní uniformou britské armády a zavádí se jako dnes už typické poznávací znamení pro britské vojáky (v poněkud odlišné, ale snadno zaměnitelné formě používá DPM však i holandská armáda). DPM maskované bojové uniformy rozlišujeme (podle publikace Ministerstva obrany Material Regulations for the Army) na tyto: Number 8 Dress: Temperate Combat Uniform (překlad bojová uniforma do mírného podnebí). Jedná se o dobře známý DPM bojový oděv určený do oblastí s mírným klimatem. Je jich několik vzorů, ale i např. speciální blůza pro parašutisty, pro SAS nebo nepromokavá DPM bunda a kalhoty. Number 9 Dress: Tropical Combat Uniform (tropická bojová uniforma), DPM tropický bojový oděv tvořený kloboukem, halenou a kalhotami. Tři soupravy jsou fasovány na muže k nošení v poli v oblastech s teplým podnebím. Number 9 Dress „Desert Combats“: pouštní DPM varianta, která se objevuje na konci 80-tých let. Existují dvě různě zbarvené verze, lišící se (krom zbarvení) jen nepatrnými rozdíly.

V polovině 90-tých let byla uniforma DPM úplně modernizována jako součást nového bojového vybavení Combat Soldier 1995. Toto má lehčí bojovou výstroj a podle podmínek je možno zvolit tropickou či impregnovanou úpravu. Součást uniformy CS95 je tričko, lehká bojová halenka, svetr, kamuflovaná vlněná bunda, nepromokavá bojová bunda a svrchní nepromokavá Gore-texová bunda (perfektně chránící proti větru a vodě, je určena k nošení na další tepelné izolační vrstvy).

Hlavním rozlišovacím znakem CS95 jsou knoflíky přišité tkalounem (tzn. ne nití, ale "kusem látky", který daleko více vydrží). Bojový oděvní systém 95 musí uspokojit tvrdé armádní požadavky zahrnující mimo jiné infračervený odraz, tepelnou signaturu a ohnivzdornost. Tento systém je založen na vrstvení vzorů a je vyvinut aby poskytoval vojákovi přesně ten stupeň ochrany pro kterékoliv prostředí, kde se mohou  operace odehrávat. Britský voják může očekávat, že bude operovat v extrémních klimatických podmínkách, počínaje džunglemi v Belize a arktickými pustinami v Norsku konče. Bojová uniforma 95 má vlastnosti těch nejlepších oděvů pro extrémní sporty a expedice.

Body Armour (tělesné brnění)
Základní balistická ochrana každého vojáka se skládá z bojové kevlarové helmy MK6 a střepinové vesty (Flak Jacket). Mimo jiné vyráběno firmou NP Aerosapce.  Mk6 bojová kevlarová helma poskytuje výbornou balistickou ochranu a přitom dovoluje nosit respirátor, chrániče uší, PRR rádio soupravu a třeba i všechny tyto tři položky najednou. Britové vybavili své vojáky (i řadové) kevlarovými helmami jako jedni z prvních. Samotná helma se skládá z hlavní skořepiny, protišokových vrstev a dále pak z výstelek a upevňovacího řemení. Hlavní 6-7 mm tlustý kevlar má buď drsný (hrubý) povrch, nebo zcela hladký. Barva helmy (resp. svrchního kevlaru) je zelená a na povrch helmy se navlékne DPM potah buďto zelený, do pouště či bílý na zimu (popřípadě modrý UN či nějaký další nestandardní). Na kevlar je zevnitř přilepena protišoková vložka proti nárazům, ta je dvouvrstvá a velmi odolná.


NP Aerospace GS MK6 Combat Helmet

NP Aerospace GS MK6A Combat Helmet

NP Aerospace Para Helmet

Vnitřek helmy je vystlaný jemnou přírodní kůží v černé barvě, která tvoří dvě vycpávky v přední a zadní části hlavy, které jsou stáhnutelné tkanicemi. Toto opatření je zde pro maximální pohodlí nositele. Helma je vybavena olivově zeleným tříbodovým seřiditelným popruhem, na kterém je umístěna podložka pod bradu vyrobená ze stejné kůže, ze které jsou vyrobeny výstelky vevnitř v helmě.

V současnosti jsou helmy MK6 nahrazovány modernějšími typy MK6A, který snoubí vlastnosti helmy MK6 s ještě větší balistickou ochranou při minimálním nárůstu hmotnosti. Nejedná se však o plošné nahrazování, ale postupné. Dále je třeba se zmínit o Para helmě, speciálně vydávané britským PARAs (16th Air Assault Brigade). Tato helma poskytuje snad tu nejlepší ochranu proti nárazům na poli vojenských přileb. Od MK6 se liší tím, že je o něco lehčí, pohodlnější, lépe padne na hlavu a v důsledku toho se daleko lépe nosí. Nemá také postranní "uši". Přilba MK6 může být použita při demonstracích přiděláním vizoru. Para helma nikoliv, je určena pro seskoky, aby co nejméně nabírala vzduch.


Bojová kevlarová helma MK6 s pouštním potahem
 

Střepinová vesta (Combat Body Armour)

Střepinová vesta (neplést s neprůstřelnými balistickými vestami) se nosí na košili a na ni eventuelně přijde blůza a další vrstvy oblečení. Je označována jako Combat Body Armour MKI (CBA). Je možné označit ji i jako Flak Jacket. Vesta se zapíná vepředu na suchý zip a po bocích je možno nastavit požadovanou velikost vesty. Vesta je opatřena kevlarovou výplní, která má sloužit jako ochrana proti střepinám, nedoporučuje se však tyto pláty brát jako ochranu proti přímé palbě z palných zbraní. Vepředu a vzadu se také nachází kapsy v levé oblasti hrudníku (srdce), které mají sloužit na vložení silnějšího kevlarového plátu. Flak Jacket slouží jako opravdu nejzákladnější ochrana. Pokud je však třeba balistické ochrany, jsou vojákům vydávána tzv. Enhanced Combat Body Armour (vylepšené tělesné brnění, označováno i ACBA - Advanced Combat Body Armour), které může být ještě vybaveno dodatečnými neprůstřelnými keramickými pláty. Existuje několik stupňů balistické ochrany, přičemž u nejnižšího stupně je voják již solidně chráněn a u nejvyššího stupně je chráněn celý trup, genitálie a horní část stehen. S nejvyšším stupněm balistické ochrany je však voják rád, že se může alespoň trochu hýbat.

V současné době jsou některé jednotky vybavovány novinkou v podobě nové tělesného brnění zvaného Osprey Body Armour. Toto tělesné brnění je vydáváno jednotkám v Iráku a Afgánistánu operujícím pěchotně a vozidly. Nahrazuje dosud používané Enhanced Combat Body Armour, dosud však ne plošně. Osprey Body Armour poskytuje lepší ochranu paží a dva typy odepínatelných límců. Je možnost zvolit si malé či velké ochranné pláty a další doplňky v závislosti na požadovaném stupni ochrany (očekávaném stupni ohrožení). Tento systém byl vyvinut Defence Integrated Project Teamem (DC IPT) ve spolupráci s firmami NP Aerospace, CQC a Regis a poprvé použit v operacích Telic a Herrick, kde bylo třeba pokročilejšího a modernějšího tělesného brnění. Osprey Body Armour jsou zatím vydávány na speciální vyžádání velitelů tam, kde je to skutečně potřeba. Toto tělesné brnění je vybaveno MOLLE systémem sumek. Používá své vlastní sumky, nicméně US MOLLE sumky jsou s Osprey Body Armour kompatibilní. Jakkoliv kvalitní ochranu tento systém poskytuje, z hlediska pohodlí se nejedná o špičku. Vojáci si stěžují na přílišnou váhu, po delší době značnou únavu ramen a absenci volnosti pohybu. Kvalita potahu s MOLLE systémem je rovněž sporná. Sumky občas údajně odpadávají, párají se, stejně jako samotný potah. Sumky na zásobníky a první pomoc mají tendenci poskakovat a přetáčet se, což občas poškozuje vybavení v nich uschované. Sumky na zásobníky mají nedostatečnou kapacitu, proto je velmi obtížné do nich vložit klasické 3 zásobníky (6 zásobníků na 2 sumky je pěchotní standard). Z těchto důvodů jsou často vidět americké MOLLE sumky či dokonce sumky civilní výroby. Tyto nedostatky bohužel sráží spolehlivost tohoto jinak kvalitního tělesného brnění, které poskytuje skutečně kvalitní ochranu.


Osprey Body Armour

 

Nosný systém PLCE (Personal Load Carrying Equipment)
Vojáci s sebou musejí nosit munici, vodu, jídlo a ochranné prostředky. Nejčastější formou uskladnění během operací a přenášení těchto věcí je osobní modulární nosný systém (PLCE). PLCE je bytelný, výborně konfigurovatelný nosný systém vyvinutý přímo britskou armádou. Vyrábí se v klasickém DPM maskování či jednobarevném olivově zeleném provedení. PLCE v pouštním maskování vyráběny nejsou, a proto se do pouště nosí stejné DPM či olivové PLCE.  Skládají se z opasku, popruhů (tzv. yokes) a samotných sumek. V samotném opasku jsou žlábky, do kterých je možno zasunout jednotlivé sumky, které se pak díky žlábkům neposunují po obvodu pasu. Sumek je několik typů, např. sumka na zásobníky (Ammo pouch), sumka na polní láhev (Water Pouch), sumka na různé drobnosti a ostatní věci (Utility Pouch).


PLCE zezadu. Voják vlevo má přes PLCE přehozenu Respirator Pouch na popruhu.

 

 


PLCE zboku. Na levém stehně je vidět Respirator Pouch, na zádech Patrol Pack. Klikněte obrázek pro jeho zvětšení.

PLCE je vedle dalších méně četných nosných systémů (např. Chest Rig či taktické vesty - Wivern, Webtex aj.) standardním nosným systémem britské armády a je vydáván veškerému personálu britské armády, včetně speciálních jednotek, i když ty mají možnost si vyžádat nosný systém jiný (ať už nějaký z výše uvedených či jiných). Součástí PLCE je i speciální brašna na respirátor S10, tzv. Respirator Pouch (sumka na respirátor). Je podstatně větší než ostatní sumky a dá se buď nosit zavěšená na PLCE nebo pomocí popruhů připevnit pod PLCE po straně stehna zhruba ve výši kyčle. Respirator Pouch je možno nosit jen samotnou bez PLCE. Na PLCE se dá také upevnit pomocí fastex spon boční 10 litrová kapsa od Bergenu, což je velice praktické, zvláště při operacích s očekávanou délkou trvání maximálně 24 hodin.

Batohy
Na operace s předpokládanou dobou trvání ne déle než cca 12 hodin stačí vojákovi vybavení jen do svého nosného systému a není třeba žádné dodatečné "zavazadlo" (samozřejmě záleží na povaze operace a na vybavení, které se při ní použije). Pokud už však je předpokládaná délka operace delší, dá se už přemýšlet o použití nějakého toho dodatečného batohu. Britská armáda používá několik typů batohů, ale mnohé speciální jednotky si pořizují batohy, které jim vyhovují lépe než ty standardní (např. různé civilní krosny či batohy jiných armád). Mezi ty nejznámější a pravděpodobně nejpoužívanější patří britské Bergeny, Day Packy a Patrol Packy. K použití těchto batohů dojde tehdy, kdy už PLCE prostě nestačí. Jako doplnění malé polní je možno využít různé druhy ať už komerčních či vydávaných batohů (obecně do 35 litrů), například velice hojně využívaný Patrol Pack.


Bergen i s bočními kapsami

Bergen je nejpoužívanější batoh britské armády. Velice v oblibě jej má SAS, poněvadž je vhodný na dlouhodobé mise za nepřátelskými liniemi. Hlavní část má objem obrovských 80 litrů, přičemž se k Bergenu dají připnout ještě dvě postranní kapsy, každá s objemem 10 litrů. Maximálně tedy narvete do Bergenu neuvěřitelných 100 litrů. Bergen je vybaven popruhy, které jej umožňují stáhnout a tak zmenšit jeho rozměry. Bergen je navržen tak, aby vydržel drsné bojové podmínky a proto nemá mimo jiné například výškově nastavitelná záda či klimatizaci zad. Další hojně používaný batoh je Day Pack, který již je podle svého názvu vhodný pro mise na jeden, maximálně dva dny. Jeho objem je cca 20 litrů. Vedle Patrol Packu se ještě často používá odepínatelná postranní kapsa k Bergenu o objemu 10 litrů, která lze připnout k PLCE a slouží tak jako malý batoh vhodný například pro krátké hlídky. Batohy britské armády jsou vždy v zelené DPM, v pouštním maskování se nevyrábějí, ale existují na ně speciální potahy s  pouštním DPM maskováním. Ať už jsou používány standardní batohy britské armády či nějaké jiné komerční, vždy platí pravidlo naplňovat batoh následovně (od spodu k vrchu). Ošacení, jídlo, voda, munice.

PRR (Personal Role Radio - Osobní rádio jednotlivce)
PRR je malý vysílač - přijímač, který umožňuje pěchotě komunikovat na krátké vzdálenosti - i přes silný kryt nebo zdi v budově. PRR toto všechno umožňuje aniž by voják musel řvát, dávat ruční signály nebo vysílat zprávy. PRR umožňuje velitelům oddílů reagovat rychle, agresivně a hlavně efektivně na rapidně se měnící situace, včetně setkání s nepřítelem. PRR tak značně zvyšuje efektivitu pěchotních střeleckých týmů. PRR je vydáváno každému členovi osmičlenného pěchotního oddílu a brzy bude k dispozici i ostatním vojákům.


Hmotnost: 1,5kg
Délka: 380mm (nejdelší možná varianta)
Životnost baterie: 20 hodin aktivního používání
Dosah: 500m
Množství kanálů: 256

Barety
Jako přídavek k tomuto článku zde uvedu i barvy baretů jednotlivých pluků (jednotek) britské armády.
 

Barva baretu

Jednotka

Světle šedá Royal Scots Dragoon Guards, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps
Hnědá King's Royal Hussars
Černá Royal Tank Regiment
Tmavě zelená Light Infantry, Royal Green Jackets, Royal Gurkha Rifles, The Women's Royal Army Corps
Vínově červená (v BA nicméně označována jako kaštanově hnědá) Parachute Regiment, další oddíly sloužící jako výsadkáři
Béžová (písková) Special Air Service
Nebeská modř Army Air Corps
Světle zelená Intelligence Corps
Jasně červená Royal Military Police
Zelená Adjutant General's Corps
Námořnická modř všechny ostatní složky armády, Royal Navy, Royal Marines Band Service
Commando zelená Royal Marines (kromě dechové kapely), další jednotky korespondující s označením commando
RAF modrá Royal Air Force (včetně RAF Regimentu)
Khaki

všechny regimenty Foot Guards, The Honourable Artillery Company, The King's own Royal Border Regiment, The Royal Anglian Regiment, The Prince of Wales own Regiment of Yorkshire, The Green Howards, The Duke of Wellington's regiment

 

Primární pěchotní zbraňové systémy

SA80 Individual Weapon & Light Support Weapon (SA80 zbraň jednotlivce a lehká podpůrná zbraň)
SA80 je ustanovení pro revoluční zbraňový systém útočných zbraní. Při uvedení SA80 do aktivního používání se L85IW (Individual Weapon - zbraň jednotlivce) ukázala tak přesná, že armáda musela předělat střelecké testy. Britská armáda užívá systémy SA80 (L85, L86) jako svou standardní zbraň pro své "konvenčnější" jednotky. L85IW nahradila zbraně, které v minulosti hrály roli pušek a samopalů. Dále je používáno L86LSW (Light Support Weapon), která podává lepší palebné výsledky, než L85IW. L86LSW sice není kulomet, ale stále slouží jako podpůrná zbraň, protože ji už nelze vhledem ke svým rozměrům a parametrům považovat za zbraň jednotlivce (kterou je L85). L86LSW se dá v podstatě považovat za takový předělový článek mezi zbraněmi jednotlivce (tzn. lehké palné zbraně, např. již zmiňovaná L85IW) a lehkými kulomety, které mají výkon a kadenci ještě vyšší než L86 a jsou tedy primárně pro podpůrnou přímou palbu. Nicméně L85IW a L86LSW jsou stále obě zkonstruovány na principu SA80 (resp. jsou zbraňovým systém SA80). L86 se od L85 liší tím, že je určena pro přímou podpůrnou palbu, má větší dostřel a větší rozměry. Standardní konveční pěchotní oddíly britské armády se skládají ze dvou čtyřčlenných střeleckých týmů (Fire Teams) ozbrojených SA80. Jeden střelecký tým má vždy tři L85IW a jednu L86LSW. Co by ještě bylo vhodné zmínit je to, že systém SA80 je vyvinut na principu Bull-Pup (podobně jako třeba rakouský, notoricky známý Steyr-Aug). Jde v podstatě o to, že oproti zbraním, které mají zásobník před spouští a pistolovou pažbičkou, má Bull-Pup zásobník za spouští a pistolovou pažbičkou. Tento systém zefektivňuje výkon zbraně, poněvadž kulka při výstřelu urazí větší vzdálenost v hlavni zbraně, než kdyby byl zásobník vepředu. Systém Bull-Pup má také zjednodušovat zacházení se zbraní, ale to je spíše každého zvyk, zda preferuje Bull-Pup či standardní posazení zásobníku a spouště.


L86A2LSW

L85A2IW

L86A2LSW

Detail těla a zásobníku L85A2IW, lze vidět zboku i SUSAT

L86A2IW

L85A2IW ve standardní verzi s obyčejnými mířidly

Přední pohled na SUSAT na zbrani L85A2IW

L85A2IW s UGL

Dvě L86A2LSW vybaveny optickým hledím SUSAT

 

Původní verze zbraňového systému SA80 (dnes již označována SA80A1) byla na svou dobu sice revoluční, ale později se ukázalo, že poněkud nespolehlivá, poruchová a celkově "podezřelá".  SA80A1 byl však v roce 2002 značně vylepšen, což vyústilo v sérii SA80A2. Tyto zbraně jsou v současnosti víceméně nejspolehlivější svého typu na světě. Zbraně této série mají nyní následující označení. Zbraň jednotlivce se značí L85A2 (či málo používaná forma názvu L85A2IW) a podpůrná zbraň se značí L86A2 (či L86A2LSW). Pod L85A2 je nyní střeleckým týmům nově vydáván podvěsný granátomet UGL (Under slung Grenade Launcher). Tento granátomet v budoucnosti zcela nahradí 51mm minomet a další typy puškových granátů. Toto opatření značně sníží váhu a množství dalších typů munice, které musí střelecké týmy nosit a přitom zvýší jejich palebné možnosti. UGL je schopno pálit 40mm HE granáty (High Explosive - vysoce výbušné), kouřové granáty a světlice a to na maximální vzdálenost 350 metrů. Na systém SA80 je často montováno optické hledí SUSAT (jedná se prakticky o puškohled vyvinutý speciálně pro SA80), které nahrazuje klasická mířidla ať už L85IW či L86LSW. SUSAT dovoluje britským vojákům efektivně bojovat systémem SA80 až na čtyřikrát delší vzdálenost, než dovolují klasická mířidla, která jsou na SA80 ve standardní verzi. Tato mířidla jsou poněkud nepraktická, poněvadž jsou neobyčejně vysoko postavená a jsou navíc na SA80 značně neestetická, nehledě na to, že L86A2LSW by se bez SUSATu nedala prakticky používat pro účely, na které se nyní využívá. Na L85A2 je ještě možno připevnit na konec hlavně bodák, který slouží při případných střetech muže proti muži.

L85A2 Individual Weapon
Ráže: 5,56mm
Hmotnost: 4,98kg (s plným zásobníkem a optickým hledím SUSAT)
Délka: 785mm
Délka hlavně: 518mm
Úsťová rychlost: 940m/s
Munice: 5,56mm v krabicových zásobnících po 30 nábojích
Účinný dostřel: 400m
Kadence: 610-775 střel za minutu

L86A2 Light Support Weapon
Ráže: 5,56mm
Hmotnost: 6,58kg (s plným zásobníkem a optickým hledím SUSAT)
Délka: 900mm
Délka hlavně: 646mm
Úsťová rychlost: 970m/s
Munice: 5,56mm v krabicových zásobnících po 30 nábojích
Účinný dosřel: 1000m
Kadence: 610-775 střel za minutu

Colt M16 a odvozeniny
Zbraňový systém M16 je zde uváděn jen okrajově, poněvadž to není standardní vybavení britské armády, i když jej často používá. Zbraňový systém M16 je záležitostí spíše speciálních elitních jednotek a ty sem vzhledem k povaze tohoto článku (vybavení KONVENČNÍCH oddílů) nezapadají. Nicméně nemohu se o něm nezmínit.  Jednotky SAS prakticky v poli nepoužívají jiné zbraně než Colt M16 a její odvozeniny (kromě kulometů a tichých verzí samopalů Hekler & Koch MP5). Slovním spojením odvozenina M16 myslím např. M4A1, Commando, Car15 (ten ale SAS nepoužívá) a podobně. SAS má k primárnímu zbraňovému systému britské armády SA80 poměrně velké výhrady a v praktickém životě na něj jediný voják SAS nesáhne (to ale vůbec neznamená že jsou špatné) a proto sáhla po zbraních od Coltu ze série M16. Další jednotka, která také používá zbraňový systém M16 je Parachute Regiment. Ta ale v drtivé většině případů sahá po SA80. Další jednotka, která také používá M16, i když v dosti omezené míře, je Royal Marines Commando (zejména její složka Special Boat Service). Pokud je tedy systém M16 použit, sahá se hlavně po verzích M16A2-A4 (v drtivé většině případů s podvěsným granátometem M203 pro zvýšení palebné síly), M4A1 Carbine (často také s M203). Dále se používá Colt Commando ve všech svých verzích. Všechny tyto verze Coltových M16 jsou konfigurovatelné do té míry, že si vojáci mohou "vymrčet" například teleskopickou pažbu tam, kde je původně pažba pevná a naopak. Tyto zbraně jsou také oblíbené proto, že se na ně dobře přidává další vybavení (zejména kolimátory, pak taktické svítilny, lasery, či dokonce teleskopická hledí). Ještě by bylo záhodno podotknout, že všechny odvozené verze M16 (M4 apod.) samozřejmě vycházejí z M16A2-A4. V současné době zařadily speciální oddíly (zejména Special Air Service, Special Boat Service a Special Reconnaissance Regiment) zbraně ze zbrojovky Colt Canada (Diemaco), zejména C8 SFW. Tyto zbraně vycházejí z M16 a jsou značně modernizované a postaveny na lepších technologiích.

M16A2
Ráže: 5,56mm
Hmotnost: 3,4kg (bez munice)
Délka: 1000mm
Kadence: 700 - 900 střel za minutu
Munice: 5,56mm v 30 raných krabicových zásobnících
Úsťová rychlost: 948 - 991m/s (dle typu munice)
Účinný dostřel: 400m

L7A2 GPMG - General Purpose Machine Gun (Kulomet pro všeobecné použití)
GPMG je středně těžký kulomet a může být použit jako lehká zbraň a sice tak, že se přidělá ke dvojnožce. Další časté využití GPMG je v roli podpůrné zbraně, přičemž je přiděláno na trojnožku a je vybaveno C2 optickými mířidly. Pokud je GPMG používáno v druhé, čili podpůrné variantě, je obsluhováno dvoučlennými týmy, které se seskupí do kulometné čety a poskytují tak palebnou podporu na úrovni praporu. Různé další varianty GPMG jsou přidělávány na většinu armádních dopravních prostředků a na některé helikoptéry.
 


GPMG na dvojnožce

GPMG v akci

GPMG na dvojnožce v obranném postavení

Několik GPMG na trojnožkách

Ráže: 7,62mm
Hmotnost: 13,85kg (včetně pásu na 100 ran)
Délka: 1230mm (lehká verze)
Délka hlavně: 629mm
Úsťová rychlost: 838m/s
Munice: 7,62mm v rozložitelných spojených pásech na 100 střel
Efektivní dostřel: 800m lehká verze, 1800m podpůrná verze (přičemž trasovací střely vyhoří až urazí vzdálenost 1100m)
Kadence: 750 střel za minutu

M249 Minimi
Minimi je lehký kulomet původem z Belgie a byl zkonstruován s cílem vytěžit co největší výkon z 5,56mm náboje. Za tu dobu co je používán, si získal pověst spolehlivé zbraně. Pracuje na principu odběru plynů a má jednoduchý mechanismus s otočným závorníkem, nezvyklá je jeho schopnost střílet bez jakýchkoliv úprav ze zásobníku typu M16 nebo z pásu. Zvláštní krytka uzavře otvor pro pás při zasunutí zásobníku nebo uzavře ústí zásobníkové šachty, je-li vložen pás, takže nehrozí nebezpečí dvojího podávání. Má nastavitelnou úroveň palby a to Normal (750 ran za minutu) a Maximum (1000 ran za minutu). Maximální rychlost palby je dovolena pouze pokud rychlost palby klesá vlivem nepříznivých podmínek.

Zbraň má rychle vyměnitelnou hlaveň. Existuje lehká výsadkářská verze SPW (Special Purpose Weapon) s kratší hlavní a sklopnou pažbou (M249 Para). Minimi je nicméně v mnoha ohledech poněkud nepraktické (neskladné krabice na pásy, nepohodlné přenášení), ale její palebné schopnosti tyto nevýhody naprosto převyšují. Minimi je často vydáváno jako podpůrný prostředek střeleckým týmům, kde Minimi operuje po boku několika standardních systémů SA80 (L85 a L86).

Ráže: 5,56mm
Hmotnost: 7,1kg
Délka: 914mm
Munice: 5,56mm v rozložitelných pásech na 100 střel nebo standardní krabicový M16 zásobník
Efektivní dostřel: 800m
Kadence: 700 - 1000 střel za minutu

Odstřelovačské pušky L96A1PM a L115A1
Accuracy International L96A1PM (precision magazine = přesná puška se zásobníkem) byla zavedena do výzbroje v roce 1986 náhradou za L42A1, která sloužila už v 2. světové válce. Puška je opakovací (bolt action) s odsuvným válcovým závěrem. Tělo zbraně tvoří dva plastové výlisky spojené šrouby. Délku pažby lze upravit podle střelce pomocí doplňkových vložek. Hlaveň je uložena pružně (volně) což snižuje negativní vlivy ostatních součástí zbraně na její přesnost. Spoušťový mechanismus lze vyjmout a seřídit bez nutnosti rozebrání celé zbraně. Na předpažbí je upevněna dvojnožka a pod pažbou je možnost bodce, který umožňuje trvalé zamíření do cílového prostoru bez únavy střelce. Puška je osazena zaměřovacím dalekohledem Schmidt & Bender s 6 násobným zvětšením, v protiteroristické verzi s proměnným 2,5 - 10 násobným zvětšením. Jako záloha jsou určena mechanická mířidla stavitelná do 700 m. L96A1 garantuje zásah cíle o velikosti lidské postavy na 600 m, a se slušnými výsledky lze střílet ještě na vzdálenost 1000 m. Mimo zmíněné protiteroristické verze existuje ještě varianta se sklopnou pažbou a model s celohlavňovým tlumičem označený písmenem S (silenced = tichý). Zbraň je v ráži 7,62*51mm NATO a používá terčovou munici.


Dvojice sniperů s puškami L96A1

L96A1

Některé jednotky jsou vybavovány další velice častou odstřelovačskou puškou a sice L115A1. Jedná se o dalekodosahovou odstřelovačskou pušku (LRR - Long Range Rifle), která střílí munici 8,59mm. L115A1 je průraznější a má větší dostřel než v britské armádě standardnější L96A1. L115A1 je také méně náchylná k vychýlení kurzu kulky kvůli větru.

L96A1PM
Ráže: 7,62mm
Hmotnost: 6,5kg
Délka: 1124-1194mm (nastavitelné)
Úsťová rychlost: 833m/s
Munice: 7,62mm v krabicových zásobnících na 10 ran
Účinný dostřel: 900m, kolísavé výsledky i na 1100m

LLR L115A1
Ráže: 8,59mm
Hmotnost: 6,8kg
Délka: 1300mm
Úsťová rychlost: 936m/s
Munice: 8,59mm v krabicových zásobnících na 5 nábojů
Účinný dostřel: 1100m +

 

Podpůrné pěchotní zbraňové systémy

L1A1 .5inch Heavy Machine Gun (Těžký kulomet L1A1 ráže 0.5 palce)
Mohutný L1A1 12,7 milimetrový těžký kulomet (Heavy Machine Gun - HMG). Jedná se o modernizovanou verzi těžkého kulometu Browning M2 "Padesátikalibr", který byl hojně používán za druhé světové války, zejména americkou armádou. Browning M2 je dodnes považován za jeden z nejlepších těžkých kulometů, které byly kdy vyrobeny. V současnosti je toto HMG používáno jako integrální podpůrná zbraň na krátkou vzdálenost. Z této zbraně je možno střílet přímo z pěchotních pozic za pomoci trojnožky přidělané ke kulometu nebo z vozidel Land Rover. HMG je k Land Roveru přiděláno zařízením s názvem Weapon Mount Installation Kit - WMIK. V překladu by to znamenalo něco jako Souprava pro instalaci zbraní.

HMG je dále často vybavováno různými pozorovacími zařízeními za účelem zefektivnění střelby. Výkon HMG byl nedávno zvýšen díky novému zařízení s názvem "soft mount". Toto zařízení snižuje zpětný ráz a zvyšuje přesnost zbraně. Na HMG je rovněž možnost rychle vyměnit hlaveň, pokud je ta stávající již příliš přehřátá.

Ráže: 12,7mm (5 inch - 5 palců)
Hmotnost: 38,15kg (samotná zbraň bez nábojů a trojnožky)
Délka: 1656mm
Délka hlavně: 1143mm
Úsťová rychlost: 915m/s
Munice: 12,7mm v rozložitelném pásu na 50 střel
Efektivní dostřel: 2000m
Kadence: 485 - 635 střel za minutu

51mm Light Mortar (Lehký minomet ráže 51mm)
Tento minomet se používá na úrovni čety. Jedná se o zbraň střílející nepřímo (čili balisticky). Nosit tuto zbraň a vést z ní palbu je schopen už i jediný voják, narozdíl od těžších minometů. Minomet se používá pro střelbu kouřových granátů, světlic (čili osvětlení) a vysoce explozivních střel (HE Rounds - High Explosive Rounds). Tyto projektily jsou tímto minometem páleny na maximální vzdálenost 750 metrů. Zařízení pro střelbu na krátkou vzdálenost je možno na tento minomet připevnit, přičemž po této úpravě je zbraň schopna pálit i v boji v zastavěných oblastech s maximální přesností.

Ráže: 51,25mm
Hmotnost: 6,275kg
Délka hlavně: 700mm
Váha projektilů: 800g světlice, 900g kouřové granáty, 920g HE
Efektivní dostřel: 750m
Maximální rychlost střelby: 8 projektilů za minutu

81mm Mortar (Minomet ráže 81mm)
V boji osvědčený L16A2 81mm minomet pálí přesné HE projektily (HE - High Explosive, vysoce výbušné), kouřové granáty nebo osvětlovací projektily na maximální vzdálenost 5650m. Tento minomet je možno rozložit a sbalit na tři části, které každou nese jeden voják (minomet je obsluhován tříčlenným minometným týmem).

Normálně je ale tento minomet dopravován vozidly. Minometné čety v obrněných pěchotních praporech jsou často přepravovány obrněnými vozidly FV 432. Z těchto obrněných vozidel mohou ze svých minometů vést překvapivě stále efektivní a přesnou palbu. Tyto možnosti přepravy v FV 432 značně zvyšují pohyblivost minometných družstev a snižuje reakční dobu těchto družstev. 81mm minomety poskytují pěchotnímu praporu nepřímou palebnou podporu.

Ráže: 81mm
Hmotnost: 37,94
Délka hlavně: 1280mm
Úsťová rychlost: 225m/s
Maximální dostřel: HE - 5650m
Maximální rychlost střelby: 15 projektilů za minutu

LAW 80
Lehká protipancéřová zbraň (Light Anti-armour Weapon - LAW) má ráži 94 milimetrů. Zbraň je na jedno použití (resp. odhoditelný trubkový odpalovač) a zvládne ji přenášet jediný voják. Jedná se o vysoce explozivní raketový protitankový systém (High Explosive Anti Tank - HEAT). LAW je schopen ničit pancéřované cíle na vzdálenosti do 500 metrů. Bohužel, LAW trpí velkou palebnou nápadností, co se týče hluku a dýmu. LAW bude v budoucnu nahrazen modernějším systémem NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon - Lehká portitanková zbraň nové generace) a systémem OTA (Overfly Top Attack). Tyto systémy budou schopny ničit cíle od 200 do 600 metrů.

Ráže: 94mm
Hmotnost: 9,5kg
Délka: 1m zavřený, 1,5m otevřený (připraveno k palbě)
Hmotnost rakety: 4kg
Dostřel: 500m
Proražení pancíře: 600mm
 

Milan Portable Anti-Tank Guided Weapon (Přenosná protitanková naváděná střela Milan)
Milan je bojem ověřený protitankový raketový systém se středním dosahem. Systém zahrnuje kontrolní a odpalovací jednotku (tzv. firing post - střelecké stanoviště) a odpalovací rouru na jedno použití obsahující raketu. Systém poloautomatického zaměřování (SACLOS) umožňuje obsluze velice jednoduché a efektivní vypálení rakety. Operátor musí jen udržovat zaměřovací kříž na cíli, zatímco počítač kontrolující jednotku pohání a navádí střelu na cíl. Tyto naváděcí systémy byly zavedeny, protože Milan je systém s velice nízkou rychlostí letu rakety a jako taková je raketa náchylná k bočnímu větru, což má za následek vychýlení kurzu. Navíc cíl, na který byl Milan odpálen, může náhle změnit kurz a útok by se tak bez naváděcího zařízení minul účinkem. Proto je zde již zmíněný Firing Post, ze kterého operátor raketu řídí a jakékoliv změny kurzu kvůli klimatickým podmínkám jsou vyloučeny. Bohužel, systém Milan je opravdu robustní zbraň a proto je naprosto vyloučeno, aby jej používaly pěší jednotky, pro které je důležitá rychlost a skrytost (ty pokud používají protitankové prostředky tak miny či raketomet LAW 72). Systém Milan je však často nasazován na Land Rovery, ze kterých je pak i samozřejmě odpalován. Výhodou tohoto systému oproti ostatním je ta, že se dá v bitvě jen obtížně odhalit, díky jeho omezenému hluku, dýmu i záblesku. Milan se používá z pozemních střeleckých stanovišť pomocí platform, které mohou být po vystřelení znovu nabity.

Maximální dolet rakety: 2000m
Minimální možná vzdálenost cíle: 400m
Délka: 918mm
Hmotnost: 6,73kg
Průměr roury: 125mm
Maximální rychlost střelby: 3-4 rakety za minutu
Váha hlavice: 2,70kg
Průměr hlavice: 115mm
Množství výbušnin na hlavici: 1,79kg
Hmotnost Firing Postu: 16,4kg
Délka Firing Postu: 900mm
Výška Firing Postu: 650mm
Šířka Firing Postu: 420mm
Proražení pancíře: 650mm
Čas, za který raketa uletí max. vzdálenost: 12,5sek
Rychlost rakety: 720km/h

 

Autor: Pte. Allan Morrison

Prameny:
Internet
Encyklopedie SAS - Steve Crawford
Airsoft Magazine č.6 - leden/únor 2004
 

 
 


Web by Allan Morrison, © 2005 - 2009
Optimized for IE , Opera 1024 x 768 & higher